Multš

Mis on multš? Kus kasutada multši? Erinevad multši liigid. Kuidas multšida?

Multš on materjal, mis pannakse taimede ümber maapinnale, et kaitsta neid erinevate keskkonnatingimuste eest ning parandada nende kasvu ja tervist. Multši võib valmistada erinevatest materjalidest. Multši saad kasutada istutusalade välimuse parandamiseks ja annab individuaalseid võimalusi rajatiste kujundamiseks. Multš sobib ideaalselt ka teeradadele ja mänguväljakute katteks.

Kui olete aiapidaja või aednik, siis olete kindlasti kuulnud multšist ja selle kasulikkusest taimede kasvatamisel. Kuid kas teate täpselt, mis on multš ja kuidas seda õigesti kasutada?

Käesolev blogipostitus annab ülevaate multši ja multsimisega seonduvatest teemadest.

 • Mis on multš?
 • Kus kasutada multši?
 • Millised on erinevad multši liigid?
 • Kuidas multšida?
 • Multši müük
 • Multši transport
Dekoratiivmultš 500x667px

Mis on multš?

Multš on mulla pinnale kantud materjalikiht. Multši kasutamise põhjused hõlmavad mulla niiskuse säilitamist, mulla viljakuse ja tervise parandamist, umbrohu kasvu vähendamist ja piirkonna visuaalse atraktiivsuse suurendamist.

Multš on tavaliselt, kuid mitte ainult, orgaaniline. See võib olla püsiv (nt plastkile) või ajutine (nt puukoore laastud). Seda võib kanda paljale pinnasele või olemasolevate taimede ümber. Sõnniku- või kompostimultšid lisatakse usside ja muude organismide toimel loomulikult pinnasesse. Protsessi kasutatakse nii kaubanduslikus põllukultuuride tootmises kui ka aianduses ning õigesti rakendades võib see parandada mulla tootlikkust.

Puidukäitlus OÜ toodetud multš on looduslik toode, see on keskkonnasõbralik taimedele, loomadele ja inimestele. Luhtpuumultš võimaldab pinnasele optimaalset ventilatsiooni, kaitseb pinda kuivamise, erosiooni ja settimise eest ning parandab mulla veeregulatsiooni. Multš vähendab ka umbrohu kasvu ja kaitseb taimede juuri. Lisaks, kui hakkepuit multšina mädaneb, ei tekita see mulla ülihapestumist, samas kui männikooremultš põhjustab ülihapestumist.

Kus kasutada multši?

Multši kasutatakse laialdaselt aias erinevates kohtades ja olukordades:

 1. Lillepeenrad ja aiapiirid: Multši kasutatakse taimede kaitsmiseks äärmuslike ilmastikutingimuste eest, mulla temperatuuri stabiliseerimiseks ja umbrohu vähendamiseks.

 2. Puude ja põõsaste ümber: Multš aitab hoida mulla niiskust, parandada mulla struktuuri ja vähendada umbrohtu.

 3. Köögiviljaaedades: Multš aitab parandada saagikust, vähendada niiskuse aurustumist ja parandada mulla struktuuri.

 4. Rajad ja käiguteed: Multš aitab hoida radu puhtana, vähendada tolmu ja kaitsta erosiooni eest.

 5. Potitaimed: Multš aitab säilitada mullas niiskust, vähendada mulla kuivamist ja tagada parema kasvukeskkonna.

 6. Mänguväljakud: Multši kasutatakse laste ohutuse tagamiseks, vähendades vigastuste riski ja hoides mänguväljakut puhtana.

Multši kasutamine on tõhus viis aia hooldamiseks, taimede kasvu parandamiseks ja mulla niiskuse ning toitainete säilitamiseks.

Loe täpsemalt “Kus kasutada multši?” blogipostitusest.

Multšiga kaetud mänguväljak

Erinevad multši liigid

Erinevaid multši liike on palju ning nende valik sõltub aia vajadustest ja eelarvest:

 1. Männikooremultš on atraktiivne ja pikaealine, säilitades mulla niiskuse, vähendades umbrohu kasvu ja kaitstes taimi äärmuslike temperatuuride eest. Selle puuduseks on suhteliselt kõrge hind.

 2. Lehtpuu multš, valmistatud peamiselt lehtpuude lehtedest, on hea võimalus lehtede taaskasutamiseks. See parandab mulla struktuuri, säilitab niiskust ja aitab vähendada umbrohu kasvu.

 3. Hakkepuidu ehk puiduhakke multš, mis on valmistatud puude ja okste purustamisest, on odav ja kergesti kättesaadav. Selle puuduseks on aeglane lagunemine.

 4. Puukooremultš, valmistatud puukoorest, on atraktiivne ja vastupidav, säilitades mulla niiskuse ja vähendades umbrohu kasvu.

 5. Lehed, niidetud muru ja hein on populaarsed ja odavad multšimaterjalid, mis aga lagunevad kiiresti ja vajavad seetõttu sagedast uuendamist.

 6. Biolagunev multš, valmistatud looduslikest materjalidest nagu kookoskiud või riisikõrsed, on keskkonnasõbralik ja täielikult lagunev.

 7. Papp ja ajaleht on odavad multši variandid, mis aitavad säilitada mulla niiskust ja vähendada umbrohu kasvu, kuid vajavad perioodilist uuendamist.

 8. Sünteetiline multš, nagu plastmultš, on vastupidav, kuid võib põhjustada keskkonnakahjustusi, kuna see ei lagune.

 9. Värviline multš on saadaval erinevates värvitoonides, muutes aia kujunduse atraktiivsemaks. See aitab ka säilitada mulla niiskust ja vähendada umbrohu kasvu.

Iga multši tüüpi tuleb valida vastavalt aia vajadustele ja eelarvele ning proovida erinevaid multši liike, et leida sobivaim variant.

Kuidas multšida?

 1. Eemalda umbrohud ja vajadusel tasanda pinnas.
 2. Kanna multš ühtlaselt taimede ümber, jättes taimede tüved piisavalt vabaks, et vältida mädaniku teket.
 3. Vajadusel kasta multšitud piirkonda.
 4. Kontrolli multši seisukorda ja vajadusel lisa uut multši.
 
 

Multši müük, hind ja transport

Multši hind sõltub kogusest ja pakendamisviisist, samuti puidu kokkuostu hindadest. Puidukäitlus OÜ toodab laialdaselt kasutatavat lehtpuumultši ja see on valmistatud ümarpuidust. Siiski on lehtpuumultši hind konkurentsivõimeline puukoore multšiga. Puidukäitlus OÜ pakub erinevaid võimalusi müügiks ja transporti saame pakkuda kas väikese või suure veokiga. Lehtpuumultš on saadaval lahtiselt, puistes või big-bag kotis.

Loe lähemalt multši müügi kohta.

Veoteenus väikese ja mobiilse veokiga - Puidukäitlus

Teised multši ja multšimisega seotud postitused

Multši kasutamine

Kus kasutada multši?

Kas olete kunagi mõelnud, kuidas saaksite oma aias taimede kasvu parandada ja umbrohu levikut vähendada? Üks suurepärane viis selle saavutamiseks on kasutada multši. Multš on

Loe edasi
Erinevad multši liigid

Erinevad multši liigid

Kas olete kunagi mõelnud, milline multš sobiks teie aeda kõige paremini? Multšimine on üks oluline aiatöö, mis aitab säilitada mulla niiskust, vähendada umbrohu kasvu ning

Loe edasi
Multši müük - Pirita terviserada

Kuidas multšida?

Multšimine on aiapidamises üks olulisemaid ja lihtsamaid viise taimede tervise parandamiseks ning kasvu soodustamiseks. Multšimisel kasutatakse erinevaid materjale nagu puiduhake, heina, lehti jne, mis kantakse

Loe edasi

Kirjuta meile

Puidukäitlus OÜ logo